08-01-2025
Perifeer arterieel vaatlijden (PAV), ook wel claudicatio intermittens en in de volksmond etalagebenen genoemd, treedt op door een vernauwing of afsluiting van een beenslagader. Er ontstaat oxidatieve stress, beschadiging van de spiervezels en een verminderde mitochondriale functie. NAD+ is een essentiële cofactor in de mitochondriale ATP-productie. Uit onderzoek blijkt dat NAD+ oxidatieve stress vermindert en de productie van stikstofoxide (NO), dat vaatverwijdend en antioxidatief werkt, stimuleert. Uit de vorig jaar gepubliceerde NICE-studie blijkt dat nicotinamide-riboside (NR), een voorloperstof van NAD+, bij mensen met PAV zorgt voor een significante verbetering van de loopafstand.
Zes minuten wandeltest
In de gerandomiseerde placebogecontroleerde-studie werd onderzocht of NR met of zonder resveratrol het uithoudingsvermogen van mensen met perifeer arterieel vaatlijden kan verbeteren. In totaal werden 90 proefpersonen verdeeld over drie groepen die NR (1000 mg/dag), NR (1000 mg/dag) + resveratrol (125 mg/dag) of een placebo kregen. Voorafgaand aan de studie werd de afstand die mensen (pijnvrij) konden afleggen in zes minuten (6 minuten wandeltest) gemeten en werd een biopt van de kuitspier genomen. Na zes maanden suppleren werden deze onderzoeken herhaald.
NR verbetert loopafstand
Suppletie met NR verbeterde de loopafstand met 17,6 m ten opzichte van placebo. De subgroep van deelnemers die minstens 75% van hun supplementen had ingenomen, kon zelfs 31 m verder lopen in de 6 minuten wandeltest. Dit effect is vergelijkbaar met dat van gesuperviseerde looptraining (standaardbehandeling). Resveratrol droeg niet bij aan deze verbetering; in de NR + resveratrol-groep was de toename 26,9 m ten opzichte van placebo. In het spierweefsel was het NAD+-niveau na NR-suppletie hoger dan na placebo, hoewel niet significant. De studie toont aan dat suppletie met de NAD+-booster nicotinamide-riboside gunstig kan zijn voor mensen met PAV of etalagebenen. Meer onderzoek bij grotere groepen is nodig om deze positieve effecten te bevestigen.
Referentie
McDermott MM et al. Nicotinamide riboside for peripheral artery disease: the NICE randomized clinical trial. Nature Comm. 2024;15:5046.